Humanistliku kristluse manifest

Quoted post

Harri Kingo
Tallinn

#1676

2011-10-24 22:36

Ivo Pill 1670:

Ma arvan, ma tean, mis on kirik. Ja ma tean, mis kirik kindlasti ei ole. Oma mõtteid ma juba väljendasin, kuid ma ei lugenud sinult mingit vastuargumenti või selgitust... peale sellise lasteaia kuldvara, et "Sa oled loll".

Mis puutub kristluse killustatusesse, siis ma tõesti ei mäleta, kust täpselt ma selle arvu olen meelde jätnud, kuid üle maailma on tõepoolest kümneid tuhandeid kristlikke kirikuid, mis kõik erinevad veidi üksteisest oma õpetuste, tõekspidamise ja reeglistiku poolest. Meenub, "kümned tuhanded" (minu mälus on konkreetsemalt arv 40 000) nimetas mulle üks teoloog, usuteaduste doktor. Mul pole alust kahelda tema pädevuses. Eriliselt rikas on kirikute poolest muidugi USA, kuid arvan, ülejäänud maailmas ei tohiks neid kristlikke kirikuid samuti vähe olla.

Kuid küsimus polnud erinevate kirikute koguarvus, Ivo. Ma küsisin täiesti muud kui kirikute arvu. Küsisin - ja nüüd juba küsin otse sinult - seda:

"Kust sa nii täpselt tead, et Jumal ennast kirikuga on piiranud? Millisega neist on Jumal ennast piiranud? Kuidas sa oma veendumust Jumala sellisest enesepiiramisest ühe iniminstitutsiooniga põhjendaksid?"

"Sa oled loll" pole vastus mu küsimusele, Ivo.
Sa saad sellest ka ise ilmselt aru.
Proovi uuesti vastata.

Vastused


Külaline

#1677 Re:

2011-10-25 00:40:48

#1676: Harri Kingo -  

 Harri Kingole:

Teoloogiastuudiumis ekklesioloogia loengutes räägitakse, et kristlik kirik on "üks, püha, katoolne ja apostoolne". Eks siis Ivo Pillgi räägib ilmselt sellest "ühest kirikust".

ivopill

#1679 Re:

2011-10-25 09:08:23

#1676: Harri Kingo -

Kus olen ma sulle, Harri Kingo, öelnud, et sa loll oled? Vaid lihtsalt seda, et rääkimine 40000 kirikust ja teha suuri silmi - milline või millised neist õiged on - on nagu kergelt kavaldamine või siis tõesti sancta simplicitas.

Jumal on ennast ka kolme kõrberändajaga "piiranud" Aabrahami loos. Või põleva põõsaga. Viimaks "piiras" Jumal ennast valudes tõmblevas inimkehas Kolgata ristil. Jumal võib ennast "piirata" millega tahes. Jamaks kisub siis, kui meie hakkame Teda piirama.


Külaline

#1709 Re:

2019-01-09 16:02:19


Külaline

#1710 Re:

2019-01-09 16:04:46