Humanistliku kristluse manifest

Võtke petitsiooni autoriga ühendust

Arutelu teema on petitsiooni Humanistliku kristluse manifest jaoks automaatselt loodud.


Külaline

#626 Re:

2011-09-23 15:13

#623: Riho Saard -  

 Ei teadnudki, et ümarlaud on see, kus ette pandud  klaasid tuleb  protestimata tühjaks juua, kontrollimata nende sisu.

Tiiu

#627 Tere, Juks !

2011-09-23 15:14

Kuidas käsi käib ? Mul läks kümmekas kaduma. Kuid ma ei nuta, sest kirikul on hoopis mõistus läinud kaduma.

Külaline

#628 Re: Tere, Juku !

2011-09-23 15:17

#624: Veiko - Tere, Juku !

Ma arvan, et pole õige kõiki siin "lõugu lõksutavaid" pidada kiriku liikmeteks. Arvan, et Delfi kommentaarium on lihtsalt siia ümber kolinud, sest siin on ju selle seltskonna kaks lemmikteemat - kirik ja omasooiharus, üheskoos. Kaks ühes peksmiseks :)

Juks

#629 Re: Re: Tere, Juku !

2011-09-23 15:19

#628: - Re: Tere, Juku !

Õige küll. seltskond on ju kuradist !


Külaline

#630 Re: Re: Tere, Juku !

2011-09-23 15:21

#628: - Re: Tere, Juku !

Vahet peaks olema ju lihtne teha. Korralik kirikuliige on alati harras ja surmtõsise olekuga, nagu oleks tal maohaavad v nael kingas või umbes midagi sellist. Kujutate ette küll. Hoidku, et ei naljataks tõsiste asjadega.

ivopill

#631 Re: Re: Re: Re: Asi kisub absurdi.

2011-09-23 15:23

#619: Riho Saard - Re: Re: Re: Asi kisub absurdi.

Näed sa siis nüüd...Quod licet Iovi, non licet bovi ? Kes kutsub Kivirähki appi, kes Terentiust. Aga mina küsiksin doktorihärra käest, kellel erinevalt minust näikse olevat manifestlaste heakskiit ja luba isiklikuks minna: kas renessansi humanismi kohta on üksainus ja õige pilt ja ülejäänud seetõttu kõik moonutatud? Kui vaieldakse isegi renessansi sünnikoha üle? Eks meiegi siin pärapõrgus loe vahest midagi, on tuttavad meile nii Voigt kui Niethammer, Hagen kui Droysens ja nemadki ei kõnele ühe keelt. Otsime tõde isegi Bibliotheca Corvinianast, ehkki see väga itaallastekeskne on ja püüame ennast täiendada, et kord õpitu meelest ei ununeks. Ja teooriaid ning pilte tuleb üha juurde. Halastage ometi vaese üliõpilase peale, vast kasutas ta ettevalmistuseks mõne teise koolkonna materjale?


Külaline

#632 Re: Re: Re: Tere, Juku !

2011-09-23 15:29

#630: - Re: Re: Tere, Juku !

Jajah, selline ma just olengi - patukoorma all kookus, väeti ja vaevatud. :)


Külaline

#633

2011-09-23 15:37

Kas võiks selle läbu ära lõpetada?
Juku

#634 Re: Re: Re: Re: Tere, Juku !

2011-09-23 15:37

#632: - Re: Re: Re: Tere, Juku !

Mina küll ei ole, ma naeran lausa laginal, eriti kui loen kommentaare siin ja mõtlen kiriku ogarusele .

Heino Nurk

#635 Re: #565 koigile silmakirjatsejatele

2011-09-23 15:43

#579: Õigluse kannupoiss - #565 koigile silmakirjatsejatele

"Faktid", millele siin vihjatakse, viitavad kirjutaja otsestele sidemetele kirikuvalitsusega.

Selgituseks ütlen, et ma pole EELK-lt saanud soovitusi koos stipendiumitega, vaid kirjalikud soovitused saadeti mulle teise voi kolmanda küsimise peale pöhjendusega "ta ei küsi meie käest pennigi." Teised said koos soovitustega ka raha. Nii Soomes kui Ameerikas oppimiseks leidsin esmalt kohad ja seejärel stipendiumid ise ning alles siis küsisin soovituskirja kodumaalt. Esimese küsimise peale molemal korral keelduti.

Kes on üldse kunagi rääkinud minu seksuaalsuse praktiseermisest? Millises dokumendis? Kust kirjutaja teab, mida meie konfidentsiaalne telefonikone peapiiskopiga puudutas?

Ma pole andnud ühtki lubadust seoses oma seksuaalsusega, ei vaimulikku ametisse astudes ega sealt lahkudes.

Valga kogudusest lahkumise eel anti mulle EELK tänukiri kogudusetöö ja hingehoiu edendamise eest kirikus.

Konsistooriumi komisjon koosseisus Joel Luhamets ja Urmas Viilmaa koos praost Vallo Ehsaluga kontrollisid Valga koguduse tegevust vahetult enne minu lahkumist. Etteheiteid polnud ja ainus probleem oli kirikukassa völgnevus, mille tasumises kokku leppisime.

Valga kogudust üle vöttes oli see olukorras, kus pankrott oleks saabunud vähem kui poole aasta pärast. Pärast minu lahkumist oli kogudusemaja täielikult seestpoolt remonditud ja kiriku remondiks vajalik projekt tehtud (selle hind oli 500 000 krooni).

Palun ärge valetage minu peale.

allakirjutanu

#636 Manifesti kohta

2011-09-23 15:45

Enne kui päris delfiks kätte ära läheb, tahaksin veel öelda, et minu arvates on manifest väga hästi ja selgelt sõnastatud ja mind paneb tõsiselt imestama, kui vähe on allakirjutanuid. Ilmselt mängib mõningast rolli see inetu kätš, mis siin kommentaariumis toimub, inimesed ei soovi ennast sellega seostada, määrida.
Paljud siin sõna võtnud näikse arvavat, et kristlus ja humanism on üksteist välistavad mõisted. Minu meelest on see küll suur eksitus, ja üks põhilisi asju, millele manifest ka viitab. Kui küsimus on selles, kas õigus on Jumalal või inimesel, siis siin pole ju kahtlust. Lihtsalt, kes meist on see inimene, kellele Jumal oma tahtmise kõige täpsemalt teatavaks on teinud? Mine võta kinni, eksole. Terve ristikiriku lugu on täis neid vaidlusi (ja võitlusi). Nii et pole asi nii lihtne, et humanism paneb inimese Jumalast ette. Kirikuajalugu jutustab küllalt neist, kes Jumalat justkui kõige ette pannes inimestele kõvasti liiga teevad. Sellepärast ma soovitan olla ettevaatlik kõigil neil, kes arvavad end ilmeksimatult teadvat, keda ja mida Jumal sallib või mitte. Kirik võiks 21.sajandil (ja alati) keskenduda vähem hukka mõistmisele, rohkem rõõmu ja tröösti pakkumisele.

Juks

#637 Heino Nurk

2011-09-23 15:47

Lp. Heino Nurk, ärge muretsege, puupeadele ei mahu iialgi pähe, et ka Teie olete inimene ja väga hea vaimulik.

Külaline

#638 Re: Manifesti kohta

2011-09-23 15:49

#636: allakirjutanu - Manifesti kohta 

 Küsimus: kas inimene lõi kõik selle, mis on, ka enese? Või oli Loojaks Jumal?

See määrab.

Valik on sinu.

allakirjutanu
Külaline

#639 Re: Re: Manifesti kohta

2011-09-23 15:57

#638: - Re: Manifesti kohta

Ikka Jumal Loojaks, usun mina.

Külaline

#640 Naiivsusest - Ain Riistan 616

2011-09-23 16:07

Ei ole võimalik, et Tartu Ülikooli õppejõud on niivõrd "naiivne", milleks A.R. ennast nüüd nimetab. Kus planeedil või riigis siis tema elanud on või kas ta pole midagi kuulnud kommentaariumitest ja kommentaariumikultuurist. Kuidas ja mida suudab ta siis Piiblist rääkida üliõpilastele, kes elavad siin ja praegu ning kellele manifest nõuab Piiblit seletamist ajakohaselt? Kas naiivsus ongi doktorite eriline tarkus? Või on ikkagi tegu emotsionaalse kättemaksuga kellelegi baptistiliidus? Ehk keegi teab, kellele?
TTAkas

#641 Re: Naiivsusest - Ain Riistan 616

2011-09-23 16:24

#640: Külaline - Naiivsusest - Ain Riistan 616

Ain Riistan on VÄGA hea õppejõud ja tema endise üliõpilasena nõuan lugupidamist tema vastu!

Mikko Lagerspetz

#642 Re: Re: Re: Re: Auu Andrus Kivirähk, kus sa oled

2011-09-23 16:33

#614: ivopill - Re: Re: Re: Auu Andrus Kivirähk, kus sa oled

/.../ "Äkki oleks veel mõned lingid pakkuda?"

Leidsin veel linke miniseriaalile "Isabella". Esimene osa on youtube's, ma ei tea kas teine ja kolmas ka. Aga mingeid subtiitreid siin kahjuks pole: http://www.youtube.com/watch?v=4iAMtxdRlOI&feature=related . Teavet tegijatest, seriaalile omistatud auhindadest jne leidub (inglise keeles) siit: http://finnish.imdb.com/title/tt0875946/ .

Ingmar Bergmanil tõesti on kiriku ja pastorite teemat palju, nt. "Talvevalgus" (Vinterljus). Väga mõtlemapanev klassik on veel taanlase Carl Theodor Dreyeri "Sõna" (Ordet) aastast 1955 - räägib usklike omavahelistest tülidest ja raskusest uskuda imede võimalikkusse (sobib seega käesoleva arutelu konteksti!). Väga liigutav, inimlik ja sügav. Teda on võimalik internetist saada BitTorrenti abil, ma ei tea kas DVD kuskil Eestis müügil võiks olla.


Külaline

#643

2011-09-23 16:43

ETVs on korra jooksnud ja mu meelest valusnaljakas film usulistel teemadel on Aadama õunad http://www.imdb.com/title/tt0418455/

ivopill

#644 Re: Re: Re: Re: Re: Auu Andrus Kivirähk, kus sa oled

2011-09-23 17:01

#642: Mikko Lagerspetz - Re: Re: Re: Re: Auu Andrus Kivirähk, kus sa oled

Veelkord - tänud. Eesti filmi- ja muusikakaubandus on pea olematu. Midagi saab ju tellida netipoodidest, paljudel puhkudel aga teeb astronoomiline saatekulu või shippinguvõimaluse puudumine asja hirmkalliks või võimatuks. Midagi siiski imelikul kombel eksib ka Eestisse ära, Tõrva plaadipoes komistasin "Casablanca " otsa ja mingi toidupoe pudipadiriiulist avastasin Django Reinhardti, teisal jälle Richard Straussi "Der Rosenkavalier" ja "Also sprach Zarathustra" Müüja väitis veel, et väga head Straussi valtserid olevat.

See postitus on eemaldatud tema autori poolt (Näita detaile)

2011-09-23 17:29


ivopill

#647 Re: Re: #565 koigile silmakirjatsejatele

2011-09-23 17:30

#635: Heino Nurk - Re: #565 koigile silmakirjatsejatele

Mis põhjus peaks olema sinu peale valetada minul või kellegi teisel? Lausa oma nime all veel ka. Keegi ei vaidlegi, et sa pastoraadis remonti tegid. Või projekti tellisid. Aga kogudus - see jooksis laiali suurest heameelest või? Terve linn kajas sinu tempudest ja tembukestest, kes selles süüdi? Landessender Reval või? Ka kõige pahatahtlikum kõlakas sumbub viimaks kui ta ei saa pidevalt toidet faktidest. Kelle massuurika sa kirikunõukogusse vedasid? Tegelase, kes kaotas töö ja usalduse tead suurepäraselt, missuguste tegude pärast. Nüüd heidad veel konsile ette, et sulle anti võimalus auga lahkuda. Kummaline küll.


Külaline

#648

2011-09-23 17:38

Masendav tase EELK õpetajatel nagu sellest tigedusest pungil ja üksteisele solvavas stiilis sõnumite saatmisest nähtub. Piinlik! Väga halb toon kommentaariumis remonte ja rahasid arveldada.

Külaline

#649

2011-09-23 17:44

Ivo Pill on labane mats. Kahju nendest inimestest, kes sellist "hingekarjast" peavad taluma.


Külaline

#650 Re:

2011-09-23 17:47

#648: -

Ivopill on õpetaja?!