Humanistliku kristluse manifest


Külaline

/ #88

2011-09-20 08:28

Veiko Rämmelile:
Väliselt on meie kirik, EELK, väga demokraatlik struktuur. Peapiiskop on meil nagu president ja kirikukogu parlament, kus hääletatakse. Mis pole aga demokraatlik, on mõtteviis, aga ma tean, et seda on raske muuta.
Mina Jumala ja paavsti või isegi Jumala ja kiriku vahele küll võrdusmärki panna ei julge. Ja et kirikus on olnud range hierarhia, peegeldab lihtsalt seda ühiskonda, milles kirik tekkis ja levis. Ega ma isegi hierarhiat kui sellist ei vastusta (igas inimkoosluses on see ju mingil kujul olemas), küll aga väidet, et see on mingi eriline kirikule iseloomuklik joon. Ja ka hoiakut, et on tõemonopoli omav vaimulike hierarhia, kes suhtub ilmikutesse kui alaealistesse ja ütleb neile, kuidas asjad peavad olema. See ilmik võib olla vaimulikul palju arenenum isiksus kui mõni ordineeritu ja ka teoloogiliselt haritum. Ja ma ei arva, et tema sõna peaks maksma vähem kui vaimuliku oma, sest too on vaimulik. Ma muidugi lihtsustan ja utreerin pisut, aga ehk saab nii paremini mõistetavaks, mis hoiakut ma vastustan.