Traditsioonilise kristluse manifest

Orenti

/ #127 +

2011-09-29 21:38

Evangeeliumid ja kõik kirjad ning kogu traditsioon on tõlgendus Jeesusest. Väga õige ja ilus on see: ainuke autoriteet on Jeesus. Kas meie autoriteediks on Jeesus või tõlgendus või traditsioon? Milline on Jeesus, see ehe Jeesus, keda kohtame evangeeliumites? Kõik sõnad, mis pandud Jeesuse suhu, pole mu arust kindlasti tema omad. Näiteks ma ei usu, et Jeesus ütles: mine ja ära tee enam pattu. Jeesus, keda mina tunnen, pole moralist ega põhjus-tagajärje jutlustaja. Näiteks ei usu ma, et ta ütles: Jumalat peab vaimus ja tões kummardama. Õige mu arust on, et ta ütles ainult: vaimus. Tõde on lisatud mingi kildkonna poolt. Ja Peetruse pooldajate poolt on pandud mu arust Jeesus ütlema Peetruse tunnistuse peale, et seda on sulle Jumal ilmutanud. Peetrus kummardas Jeesust messiana ja Jumala Pojana, mis ei ole samastatav Jumalaga. Jumalana kummardas Jeesust apostlitest ainult Toomas, kelle evangeeliumist püütakse mõelda, et see on kahtlane, gnostiline. Jne. Minu arusaam Jeesusest on minupoolne tõlgendus ja minu tõlgendus on mu autoriteet. Ma väga tahan uskuda, et mu autoriteediks on Jeesus, kuid ta pole seda. Minu autoriteediks olen mina. Minu tõlgendus ja traditsioon, kuhu kuulun või üritan kuuluda. Kas me kuulutame inimestele Jeesust või iseenda arusaama Jeesusest? Õige või väära mõõdupuuks ei saa olla mu arust vanus või inimeste rohkus. Mu autoriteediks on mu püüdlus, tahe, usk, enesesugestsioon: mu autoriteediks on Jeesus. Kuidas õppida tundma Jeesust? Läbi Pauluse või Lutheri või austatud Isade? Nii saame ainult tõlgenduse tõlgenduse. Mida Jeesus tegi ja õpetas? Mida ta nt homoseksualismist õpetas? Või naiste lubamisest vaimulikuks? Ühiskonnas, kus naine ei saanud olla tunnistajaks kohtus, ei saanud ju kirjutada evangeeliumisse, et Jeesusel oli ka naisapostlid. Maarja Magdaleena tunnistust ülestõusmisest pannakse kontrollima Peetrus, see nn esimene paavst Roomas - selleks, et tunnistus oleks kehtiv. Milline oli Jeesus? Milline oli tema õpetus? Kas Jeesus ütles apostlitele, et oodaku nad tema lunastavat ristisurma? Kas me pilkame Jeesust oma kuulutusega? Kas me teotame Jumalat? Jumal kutsub homoseksualisti endale prohvetiks. Ja me tapame ta, sest ta ei vasta meie ettekujutusele kristlasest ja prohvetist. Meil on kirjad, mõõdud, milline on Jumal, Jeesus ja Jumala ori. Aga kõike, mida teeme, mida kuulutame, tehkem siiralt, tõsiselt, tuliselt. Kõige kohta ärgem ütelgem, et Jumala auks, sest teostame tihti Jumala teotamist. Isegi tunnistus - mu autoriteet on Jeesus ja ma püsin ta õpetuses - võib olla räigeim Jumala teotus.