Humanistliku kristluse manifest

Quoted post

Lea Altnurme

#21 Re: Re: Re: Puud tuntakse viljast

2011-09-19 19:20

#19: - Re: Re: Puud tuntakse viljast 

 Tere, Veiko!

Kas sa soovid fundamentalismi definitsiooni? Võiks valida näiteks sellise: fundamentalismi võib kirjeldada maailmavaatena, mis tõstab esile tõed, mida peetakse spetsiifiliselt olemuslikuks traditsioonilisele usule ja rakendab neid tõsimeeles tänapäevale. Fundamentalismi all ei tule mõista lihtsalt vanu tõdesid, vaid nende uuestikinnitust ebakindlas olukorras. EELK puhul on oluline märkida, et ei minda mitte luterlike juurteni, vaid seatakse eeskujuks katoliiklus ning konstrueeritakse selle baasil vaadete pakett, mida peetakse kristlusele olemuslikuks, põhiliseks e. fundamentaalseks. See on fundamentalism. Katoliiklus sai luteri vaimulikele eeskujuks nõukogude ajal, kui imetleti leedu ja poola katoliiklaste tugevat usku ja leiti, et kui muuta EELK katoliku kiriku sarnaseks, küll siis saab ka eestlaste usk tugevaks. Jäeti aga tähelepanuta see, et leedukate ja poolakate usk polnud tugev mitte seetõttu, et see  oli katoliiklus, vaid seetõttu, et nende katoliiklus oli seotud rahvuslusega. Tšehhid on ka katoliiklased, kuid nende katoliiklus on rahvuslusega konfliktis ja seetõttu on tšehhid eestlastega võrreldavalt sekulaarsed. 

Vastused

Veiko Vihuri

#25 Re: Re: Re: Re: Puud tuntakse viljast

2011-09-19 20:36:26

#21: Lea Altnurme - Re: Re: Re: Puud tuntakse viljast

"fundamentalismi võib kirjeldada maailmavaatena, mis tõstab esile tõed, mida peetakse spetsiifiliselt olemuslikuks traditsioonilisele usule ja rakendab neid tõsimeeles tänapäevale."

No siis on ka selle manifesti esitajad fundamentalistid, kuna manifestis tuuakse esile terve rida tõdesid, mida peetakse kristlusele olemuslikuks ja mida soovitakse ebakindlaks peetavas olukorras taas rõhutatult korrata. Vahe on selles, et ei nõuta "pimedat allumist kiriklikele autoriteetidele", vaid tänapäevaste, s.o õigemate seisukohtade (mida esitavad haritud ja avara mõtlemisega teoloogid, mitte tagurlikud kirikujuhid ja papid) vastuvaidlematut omaksvõttu.

Muide, mul on ka küsimus, et kui teie manifest tahab kaitsta arvamuste mitmekesisust kirikus, miks siis petitsiooni autor kõrvaldas siit Enn Auksmanni, Ivo Õunpuu, Ivo Pilli ja Varro Vooglaiu kommentaarid? On see märk tulevasest "avatud" EELK-st?