Humanistliku kristluse manifest

Quoted post


Külaline

#85 Veikole

2011-09-20 08:13

Veiko, mis asi on traditsiooniline kristlus? Ma olen seda mõistet Sinult palju kuulnud. Teine mõiste, mida Sa oled kasutanud, on traditsiooniline piiblitõlgendus. Minu uurimisteema on olnud piiblitõlgendamise ajalugu, aga ma tõesti ei tea, mis see on. Kas Sa mõtled piiblitõlgendusi, mis olid valdavad kuni teadusliku piibliuurimise tekkimiseni? Mulle meeldib ka näiteks allegooriline või tüpoloogiline piiblitõlgendus ja ma vahel kasutan seda seda ka jutlustes, aga ühes asjas ei saa ma Sinuga küll nõus olla. Ma nimelt arvan, et on küll ristiusu põhisõnum (nimetame seda siis evangeeliumiks algkristlikus mõttes, st evangeelium kui kuulutus Kristusest kui Lunaastajast), mis on jäänud samaks (kuigi sedagi on väljendatud ja selgitatud erinevate sõnadega), aga kõik muu on ristiusus ajaloo vältel muutunud ja mina küll ei arva, et see on olnud vaid eemaldumine "algsest heast". Kirik on osa ühiskonnast, on muutunud koos sellega ja muutunud on ka inimmõtlemine. Mina küll ei pea võimalikuks (enam) sellist lähenemist Piiblile, mis lihtsalt ignoreerib ajaloolist konteksti. Kui traditsiooniline piiblitõlgendus on Su meelest see, siis ma ütlen küll, et kriitiliselt mõtlevale tänapäeva inimesele see enam usutav pole. Ristiusu põhisõnum on usutav ja ei kao mu meelest ka siis, kui me ei usu enam nii, nagu usuti, no ütleme 400 aastat tagasi.

Vastused

VEIKO RÄMMEL

#86 Re: Veikole

2011-09-20 08:17:48

#85: - Veikole

Andestust, kuid ma ei alandu vastama anonüümsetele küsijatele. Kui inimesel on julgust midagi öelda ja küsida, siis peab tal olema ka julgust oma nimi alla kirjutada. Kui tal seda ei ole....

Minu seisukohad, selle nn demokraatia ja humanismi kohta Kirikus on toodud allpool oleva lingi all.

 

http://usk-lootus-armastus.blogspot.com/2011/09/veiko-rammel-humanistliku-kristluse.html