Traditsioonilise kristluse manifest

Quoted post


Külaline

#147 Jeesuse jumalikkusest

2011-09-30 09:37

Tere, hea Riho! Ma ei väidagi seda, et kõik varakristlased k.a. apostlid Jeesust Jumalana austasid. Kirjutasin Jeesuse enesetunnistustest. Eks see ole praegu samuti, igaüks võib arvata Jeesusest, mida tahab, piitsaga ei aeta kedagi paradiisi. Ma ei tea sedagi, kas saame kindlalt öelda, et me praegu täpselt teame, mida varajaste kristlike tekstide kirjutajad/lugejad päriselt mõtlesid ja tundsid. Et arvatavalt on suur osa kirjalikest allikatest hävinud, on meie kõigi väited rohkem või vähem ligilähedased.

Vastused

Riho Saard

#205 Re: Jeesuse jumalikkusest

2011-09-30 23:33:16

#147: - Jeesuse jumalikkusest

Hea Külaline! Olen teiega üsna nõus. Kõik mida me UT ja UT väliste allikate abil inimese Jeesuse (aga ka mitmete teiste piiblitegelaste) kohta öelda võime on, et saame rääkida tema puhul ainult tõenäosuslikust. Evangeeliumid,eriti Johannes on teologiseerituse astmelt niisugune,et ei sobi ajalooliseks allikaks Jeesuse küsimuses peaaegu üldse. Jeesusele omistatavate autentsete sõnade hulk on selles evangeeliumis kõige väiksem. Küll on aga Johannese evangeeliumist palju abi algkristluse, ennekõike 1. saj teise poole juudikristliku algkoguduse ja sünagoogi suhete uurimisel. Inimkonna kasutuses ei ole selliseid allikaid (ei suulisi, ei kirjalikke, ei esemelisi), mis lubaksid tõsikindlalt meil väita, et inimene Jeesus tahtis seda ja teist (näit asutada maapealset hierarhilist Kirikut jne).