Traditsioonilise kristluse manifest

Võtke petitsiooni autoriga ühendust

Arutelu teema on petitsiooni Traditsioonilise kristluse manifest jaoks automaatselt loodud.

Riho Saard

#101 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2011-09-29 18:33

#95: Enn Auksmann - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Enn! Me lahendame siin manifestide välist küsimust. Kirjakoht, katke hümnist. Algkristlike hümne või hümnide kogusid pole säilinud. Varaseim teadaolev on 2. sajandi alguses koostatud Saalomoni oodid, ja needki jõudsid laiemasse tuntusse 20. sajandil. Viide müsteeriumile selles hümnis loob paralleeli algkristlusest kui müsteeriumusundist. Väljendit kasutati Pauluse poolt teisteski kirjades ja tegemist on apokalüptikasse kuuluva fraseoloogiaga. See "salasus" päästab neid, kes seda usuvad. Edasi läheb ka kommentaatorite jaoks asi keerukamaks. Kas "müsteerium" on Jumal, või Kristusele (võitu,messias) viitav hos.


Külaline

#102 Re: Re: Re:

2011-09-29 18:40

#47: Sohvile - Re: Re:  

 Kas too sõna peaks olema  saladus, ega ei ole küll.

Hellat

#103 Kirik on praegu pigem kustunud majakas. Ja aamen võid millelegi muule öelda, mitte sellele manifesti

2011-09-29 18:47


Külaline

#104 Re: Kirik on praegu pigem kustunud majakas. Ja aamen võid millelegi muule öelda, mitte sellele manif

2011-09-29 18:59

#103: Hellat - Kirik on praegu pigem kustunud majakas. Ja aamen võid millelegi muule öelda, mitte sellele manifesti 

Vastupidi, 103. Ikka sellele manifestile. Siis võib loota püsima jäämist.


Külaline

#106

2011-09-29 19:03

Pooldan traditsioonilist kristlust, Jumala-keskset kristlust. Ja kutsun ülesse kõiki ausaid kristlasi sellele oma toetust avaldama.
Hellat

#107 Aga kas on olemas AUSAID kristlasi? Ei usu!

2011-09-29 19:06

Külaline

#108 #107 Aga kas on olemas AUSAID kristlasi? Ei usu!

2011-09-29 19:15

Ikka usu asi.Teisalt, kui pole ausaid kristlasi, siis veel vähem leidub ausaid paganaid. Üks ilus teooria ütleb, et ükski pagan pole nii hukas, et ta sisemiselt ei tahaks kristlane olla.
Enn Auksmann

#109 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2011-09-29 19:21

#101: Riho Saard - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

"Me lahendame siin manifestide välist küsimust."

Mitte päriselt. Olgu tunnistuseks kasvõi seesama Vulgata tekst:

"et manifeste magnum est pietatis sacramentum quod manifestatum est in carne iustificatum est in spiritu apparuit angelis praedicatum est gentibus creditum est in mundo adsumptum est in gloria"

Ausalt öeldes meeldib see manifest, millest seal juttu, mulle kõigist teistest märksa rohkem.

Hellat
Külaline

#110 Arvesta, et ma olen kristlane, mitte pagan ja teiseks julgen mina oma arvamuse täielikult välja öeld

2011-09-29 19:22

Riho Saard

#111 Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 19:29

#98: - Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

Hea Külaline! Varakristluse tekstiallikate puhul tuleb arvestada (ma ei saa nõuda, et te peaksite arvestama, aga kuna mina arvestan, siis te teate milline on minu positsioon) allikate vastuolulise iseloomuga. Meie kasutuses on kuulutuslikud, sõnumlikud tekstid inimesest Jeesusest. Varakristluses oli neid juudikristlikke kogudusi kes Jeesusest puhtalt inimesena rääkisidki. Need ei olnud gnostikud. Aga nende kontseptsioonid Jeesusest on leitavad näit Mk 10:18, Ap 2:22-36; 10:38-43; 17:31. Ei saa siis mitte kuidagi öelda, väita, et algkristlased oleksid kõik kummardanud Jeesust kui Jumala inkarnatsiooni.


Külaline

#112 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Austusest Jumala vastu kirjutame ta nime ikka suure tähe

2011-09-29 19:39

Riho Saard

#113 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2011-09-29 19:40

#109: Enn Auksmann - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Teopoeetilised hümnid on puudutanud sageli ka minu hingekeeli.


Külaline

#114

2011-09-29 19:44

Austusest Jumala vastu kirjutame ta nime ikka suure tähega. Kui keegi seda ei tee, siis see näitab austuse puudumist Jumala vastu. Kui mõni kirjutab ka Issnda asemel Isand, siis see näitab, et inimene ei tee vahet Issanda ja Isanda vahel. Isandaid on meil palju, aga Issand on ainult üks.

Külaline

#115 Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 19:49

#111: Riho Saard - Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad 

Siinsete tekstide põhjal on aga selge, et Riho Saard ei taha mingil juhul tunnistada, et Jeesus on Jumala maailma sündinud Poeg, vaid et Jeesusele on hiljem omistatud jumalikkus.

See muudab loomulikult võmatuks Jeesuse kui Lunastaja tegevuse.

 

 

 


Külaline

#116 Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 20:03

#111: Riho Saard - Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad 

Ei tea nüüd, kas ongi õige rääkida Jumala inkarnatsioonist, kuna kirjutatud on: "Sina oled mu Poeg, täna ma sünnitasin sinu."

Sünnitatu ei ole inkarnatsioon.

Missugune inimene on veel Jumala sünnitatud. Saame kõnelda ainult loodust.

Riho Saard

#117 Re: Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 20:05

#115: - Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

Hea Külaline, nüüd te hakkasite demagoogitsema. Ma olen püüdnud kogu selle päeva demonstreerida teile ajaloolist dimensiooni usus, kristlikus õpetuses jne. Algkristlus ei olnud Jeesuse tõlgendamises ühtne. See et hiljem kujunes ortodokslikuks kummardada Jeesust Jumala inkarnatsioonina on samuti ajalooline fakt. Ma ei saa tõepoolest tunnistada, et kõik algkristlased kummardasid teda algusest alates inkarneerunud Jumalana (näete kirjutan juba suure tähega!). UT tekstidest ei saa ega tasugi neid kohti välja tsenseerida.


Külaline

#118 Re: Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 20:06

#116: - Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad 

 Ei ole mõtet, nad niiehknii ei pea Piiblit terveni tõeks.


Külaline

#119 Re: Re: Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad

2011-09-29 20:13

#117: Riho Saard - Re: Re: Re: Värvuste üle vaidlevad vaid värvipimedad Ma olen püüdnud kogu selle päeva demonstreerida teile ajaloolist dimensiooni usus, kristlikus õpetuses jne.

 Mis selle eesmärk on? Ikka seesama Piibli revideerimine, mida samal ajal kõik kriitikud püüavad näidata, nagu nad ei teeks.

Kui varakristlased ei pidanud Jeesust Jumala (sünnitatud) Pojaks, siis miks see nimetatud  arvamus rohkem tõene on kui muud Piiblis olevad salmid? Kui muu on hilisemate aastate tõlgendus ja inimeste inimlikult mõistetud kirjapanek, nagu usueitajad väidavad, siis sama saab kehtida ka eelnimetatu kohta.

Jätaks ikka usu osaks ka midagi. Teatavasti tõestatud faktid kuuluvad teadusse. Siiani oleme me usku ikka usuks nimetanud. Härra Saard võib teaduslikku ajalookäsitust õpetada tudengitele, aga uskujad las jääda uskujateks.
Usus kehtib ka ilmutus. Mis võib olla andnud  aluse veendunud usuks.


Külaline

#120

2011-09-29 20:17

Vältimaks demagoogiat. Mida te usute, hr Saard?

Külaline

#121 Kui Jeesus oli taevasse võetud

2011-09-29 20:20

Aga jüngrid läksid välja ja kuulutasid kõikjal, ning
Issand toetas neid ja kinnitas sõna tunnustähtedega.

Riho Saard

#122 Re:

2011-09-29 20:36

#120: -

Mulle meeldib vastata (vabandan, et ilmselt valmistan pettumuse) Gianni Vattimo raamatu "Credere di credere" tõlkega: usun, et usun.


Külaline

#123

2011-09-29 20:39

Mõistetamatu.
Inimene tahab seletada endale maisel viisil Jumala seletamatuid asju, mis on ainult Tema teada üksi.
Kui me teaksime, siis oleksime ise jumal(ad).
Kui inimene loodi pisut alamaks Jumalast, küllap siis on arusaadav, et ei maksagi ajada järge, kas see või teine sõna või lauseks seostatud sõnad oma sisult meie maise inimese mõistusele vastuvõetav(ad) ja arusaadav(ad) on. Lepime sellega, et me ei näe ega tea,
Saame teada alles siis, kui enam ei ole tuhm kujutis, vaid selge pilt.
Niikaua: ära kahtle, usu vaid!

Külaline

#124 Re: Re:

2011-09-29 20:44

#122: Riho Saard - Re:  

 Miks pettumuse?

Tahaks väga loota.


Külaline

#125

2011-09-29 20:55

Ootan Kirikult suuremat aktiivsust ühiskonnaelus kaasarääkimiseks. Vasakpoolsus, pederastiaülistus ja ateism on inimkonna hukatus. Aeg on võitlusse asuda! Meie inimesed ootavad seda! Taas on Eestil olla võimalus valgustuseks inimkonna vabanemiseks tõele!
EELK alustagu oma vaimulikest ja kaplanitest! Mitte kõik ei sobi inimesi juhtima! Äärmiselt räpaseks on muutunud Eesti Kaitsejõudude kaplanaat.